U petak, 6. prosinca 2019. godine održana je u prostorima Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (FKIT) u zajedničkoj organizaciji FKIT-a i Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ-a) radionica “Kompostiranje danas – mogućnosti i perspektive”.
Recikliranjem biološki razgradivog otpada do komposta, kao dijela kružne ekonomije prihvatljive za okoliš i ekonomski isplative, KOMPOSTIRANJE je našlo svoje mjesto u gospodarenju otpadom.
Sudionike Radionice pozdravio je predsjednik HATZ-a, prof. dr. sc. Vladimir Andročec.
Radionica je prvenstveno bila namijenjena predstavnicima komunalnih tvrtki iz Republike Hrvatske, a sastojala se od tri cjeline.
U prvom dijelu Radionice održana su četiri pozvana predavanja:
a) izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović (FSB, Sveučilište u Zagrebu): Značaj kompostiranja za komunalni sustav današnjice
b) dr. sc. Zlatko Milanović (Urednik stručnog časopisa za tehnologije u ekologiji, Tehnoeko): Zašto se u RH izbjegava gradnja kompostane?
c) Siniša Radiković, dipl. ing. (Direktor GKP PRE-KOM d.o.o., Prelog): Kompostiranje biorazgradivog komunalnog otpada
d) Đuro Horvat, dipl. eoc. (Direktor tvrtke TEHNIX d.o.o., Donji Kraljevec): Prezentacija nove tehnologije za bioreaktorsko kompostiranje i kružno gospodarstvo te zaštitu podzemnih pitkih voda
Nakon navedenih predavanja održan je i okrugli stol pod nazivom “Kompostiranje u Republici Hrvatskoj” na kojem je zaključeno da kompostiranje kao jednu od najjednostavnijih, najučinkovitijih i ekonomski najopravdanijih tehnologija obrade otpada treba promovirati i primjenjivati u svakoj komunalnoj tvrtki koja se bavi gospodarenjem otpadom.
Radionica je završila s praktičnim dijelom koji je održan u laboratorijima Zavoda za industrijsku ekologiju FKIT-a a uključivao je demonstraciju procesa kompostiranja, njegovo praćenje i vrednovanje te pregled dijela analitičkih tehnika koje se koriste kod karakteriziranja komposta.