Otvorenje konferencije održano je 28. rujna 2023. Sudionike je kraćim govorom pozdravila prof. dr. sc. Ivana Bolanča Mirković, predsjedavajuća 27. Međunarodne konferencija tiskarstva, dizajna i grafičkih komunikacija 2023. Uvodnu riječ održali su dekanica Tehničkog veleučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Jana Žiljak Gršić te dekan Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Klaudio Pap kao njezin organizatori.
Na skupu su prikazani rezultati 32 rada, 83 autora koji su objavljeni u tiskanom Zborniku sažetka na hrvatskom i engleskom jeziku (ISSN: 1848-6142) i Zborniku radova na engleskom jeziku (ISSN: 2991-2733). Znanstveni dio konferencije održavao se 28. i 29. rujna 2023. godine izlaganjima uživo u dvorani A, online putem snimljenih prezentacija na web stranici konferencije te online streamingom i na posterskoj sekciji u C dvorani Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Pozvano predavanje održala je prof. dr. sc. Arif Ozcan s Marmara University, Faculty of Applied Sciences, Department of Printing Technologies, Kartal, Istanbul, Turska radom pod naslovom Security parameters used in valuable papers te prof. dr. sc. Ivana Žiljak Stanimirević s Sveučilišta u Zagrebu Grafičkog fakulteta, Zagreb, Hrvatska radom pod naslovom Individualized design for digital printing with hidden typography in the NIR spectrum.
U sklopu Konferencije održala se međunarodna Izložba studentskih umjetničkih radova na kojoj su bile izložene fotografije, slike, grafike, pokretnih grafika, idejnih rješenja za vizualni identitet – proizvod/usluga/ tvrtka te idejnih rješenja znaka/logotipa. Izložbu fotografija s temom Ljudski lik, vodila je dr. sc. Ivana Pavlović, izložbu slika doc. dr. sc. Vanda Jurković, izložbu grafika doc. dr. sc. Josip Jozić, izložbu pokretnih grafika te idejnih rješenja za vizualni identitet – proizvod/usluga/ tvrtka prof. dr. sc. Jesenka Pibernik te izložbu idejnih rješenja znaka/logotipa prof. dr. sc. Maja Brozović. Nagradni natječaj za grafički proizvod se održao u slijedećim kategorijama knjiga tvrdi uvez, knjiga meki uvez, papirna i kartonska ambalaža te etikete.
U okviru Konferencije održana je Doktorska škola na kojoj su doktorski studenti sudjelovali na seminaru generičkih vještina te Istraživačkom seminaru. Istraživački seminar vodili su izv. prof. dr. sc. Dubravko Banić, predstavnik Povjerenstva za doktorski studij i doc. dr. sc. Katarina Itrić Ivanda, članica organizacijskog odbora konferencije. U radionici su sudjelovali doktorski studenti sa Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te jedan djelatnik Tehničkog veleučilišta u Zagrebu. Polaznici su razmijenili znanja, iskustva i ideje vezano uz svoj istraživački rad, te kroz diskusiju s kolegama došli do povratnih informacija i sugestija za unaprjeđenje svojeg istraživačkog rada. Svi polaznici su pokazali zavidne komunikacijske vještine. Kao najveći izazov u procesu istraživanja i objavljivanja radova, doktorandi su istaknuli nedostatak adekvatnog predznanja vezanog uz statističku obradu podataka. Upravo zbog toga predložili su da sljedeće radionice generičkih vještina budu posvećene primjeni parametrijskih i neparametrijskih metoda.
Radionicu generičkih vještina pod nazivom Pretraživanje znanstvenih baza podataka vodila je doc. dr. sc. Marina Vukoje u svrhu pripreme doktoranda za pretragu relevantne znanstvene literature. Cilj radionice je bio upoznati doktorande s osnovnim vrstama baza podataka, njihovim razlikama i načinu pristupanja istim. Na radionici su se prikazali načini analize dobivenih rezultata pretraživanja, prepoznavanja relevantnih informacija i filtriranja nepotrebnih. Doktorski studenti upućeni su u korištenje alata za praćenje najnovijih istraživanja i objava u određenom području, važnost pravilnog odabira ključnih riječi te korištenju rječnika sa ciljem proširivanja opsega pretraživanja. Radionicu su pohađali studenti Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na radionici su bili prisutni i nastavnici Tehničkog veleučilišta u Zagrebu te Grafičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Na konferenciji je održan okrugli stol s predavačima iz privrede pod nazivom Susret industrije i znanosti koji je vodio izv. prof. dr. sc. Tomislav Cigula. Svoja predavanja i tehnološka dostignuća napisani redom držanja predavanja, predstavili su dr. sc. Goran Medek iz Lane Karlovačake tiskare d.d., Josip Oslaković iz Bakrotisaka d.d., Dag Knepr iz Radina d.o.o. te Krešo Culjak iz Grafik neta d.o.o.
Na konferenciji se održala promocija knjige autora dr. sc. Ivana Mance pod naslovom Tiskara u Kosinju. U promociji knjige su sudjelovali izv. prof. dr.sc. Daniel Patafta s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i prof.dr.sc. Josip Jurčević s Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Izvjestaj o održanoj konferenciji