Akademija tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ) u suradnji s Inovacijskim centrom Nikola Tesla (ICENT) organizira okrugli stol Izgradnja inovacijskog startup ekosustava u Hrvatskoj. Okrugli stol održat će se 14. ožujka 2023. s početkom u 14 sati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER, Siva vijećnica Kongresnog centra), Unska 3. Za sudjelovanje na događaju potrebno je prijaviti se putem prijavnog obrasca dostupnog na sljedećoj poveznici.
Okrugli stol namijenjen je dionicima iz akademskog, poslovnog i državnog sektora koji su motivirani za izgradnju i razvoj startup ekosustava s naglaskom na deep-tech venture builder. Cilj je Okruglog stola jačanje konkurentnosti našega gospodarstva i stvaranje novih poslovnih modela zasnovanih na suvremenim inovativnim tehnologijama.
Program Okruglog stola:
- Uvodno obraćanje: Nedjeljko Perić, Odbor za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju HATZ-a, FER/ICENT, (5 min)
- Program za potporu inovativnim startupima Nuqleus,, predavač: Matija Srbić
FER/ICENT, (10 min)
- Predstavljanje natječaja „Start-up/spin off poduzeća mladih istraživača“, predavač: Ana Varjačić, MZO, (20 min)
- Predstavljanje „Investicijskog fonda za financiranje komercijalizacije inovativnih tehnoloških i znanstvenih rješenja“, predavač: Željka Idžan, HBOR, (20 min)
- Panel rasprava: Potencijal za razvitak hrvatskog deep-tech ekosustava (70 min)
Okvir za raspravu:
Na razini Hrvatske i EU otvaraju se mnogobrojne prilike za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja i povezivanje znanosti i poslovnog sektora. Možemo li i kako iskoristiti te prilike? Kakve rezultate želimo i možemo očekivati u kratkoročnom i dugoročnom vremenu?
– Moderator: Matija Srbić (FER/ICENT),
– Panelisti: Ana Varjačić (MZO), Željka Idžan (HBOR), Manuela Panić (PBF), Marko Vinceković (AGR), Hrvoje Džapo (FER).
——————————————————————————
Kratke biografije predavača/panelista
Prof. Ana Varjačić (MZO)
Ana Varjačić, prof., načelnica je Sektora za programe i projekte Europske Unije u Upravi za znanosti i tehnologiju Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zadužena je za pripremu i provedbu strateških i operativnih programa za regionalni razvoj i konkurentnost u području istraživanja i inovacija te provedbu Nacionalnog plana za oporavak i otpornost 2021. – 2026. Radno iskustvo u fondovima Europske Unije stekla je u sektoru poduzetništva u provedbi pretpristupnih fondova Europske unije, a nakon toga je nastavila rad na istraživačko-razvojnim temama u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
Željka Idžan (HBOR)
Željka Idžan ima 15-godišnje iskustvo u bankarstvu što uključuje financiranja mikro, malih i srednjih poduzetnika do razvoja instrumenata za vlasničko i kvazi-vlasničko financiranje. Posljednjih sedam godina unutar HBOR-a radi na inicijativama HBOR-a za razvoj tržišta vlasničkog i kvazi-vlasničkog financiranja. Uključena je u razvoj inicijative za pokretanje fonda za transfer tehnologija od njenog samog početka, kao i za pokretanje i realizaciju EIAH (European Investment Advisory Hub) programa po kojima je HBOR, zajedno s drugim dionicima na tržištu, primatelj besplatnih savjetodavnih usluga.
Dr. sc. Manuela Panić (PBF)
Dr. sc. Manuela Panić znanstveni je suradnik na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te je članica startupa NADES Design s kojim se osvojila mnoge nagrade. Dosadašnji znanstveno-istraživački rad Manuele je usmjeren na izučavanje pripreme, karakterizacije te primjene prirodnih eutektičnih otapala kao novih ekološki prihvatljivih otapala za ekstrakciju bioaktivnih spojeva iz različitih sirovina biljnoga podrijetla i u biokatalizi te formulacije lijekova. Dosadašnja postignuća dr. sc. Manuele Panić prepoznata su i nagrađena s nekoliko nacionalnih i međunarodnih nagrada između kojih se ističe državna nagrada za znanstvene novake 2020. godine u području biotehničkih znanosti.
Prof. Marko Vinceković (AGR)
Prof. Marko Vinceković redoviti je profesor na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveno se usavršavao na više međunarodnih instituta i sveučilišta, a sa svojim projektom Makabi osvojio je brojne nagrade: druga nagrada na natječaju MOJ ZABA START, nagrada na Zagreb Connectu, srebrne medalje na natjecanju inovatora (AgroArca) i nagrada u sklopu natječaja EIT Food Team up. U razdoblju 2015. – 2021. obnašao je dužnost predstojnika zavoda za kemiju Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Aktivan je član Hrvatskog kemijskog društva, Hrvatskog društva za elektronsku mikroskopiju, Hrvatskog biometrijskog društva te European Colloid and Interface Society i Red Mexicana de Materia Condensada Blanda – UNAM.
Prof. Hrvoje Džapo (FER)
Prof. Hrvoje Džapo redoviti je profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija. Područja njegova znanstvenog, stručnog i nastavnog interesa obuhvaćaju senzorske tehnologije, biomedicinsku tehniku i ugradbene računalne sustave. Radio je na pokretanju programa stručnih praksi FER-a i uspostavi Centra karijera kao nove ustrojbene jedinice FER-a, čiji je bio voditelj od osnutka 2015. do 2022. godine. Sudjelovao je u pokretanju i provedbi programa studentskog poduzetništva SPOCK na FER-u od 2016. godine te u uspostavi novog programa potpore akademskom poduzetništvu Nuqleus. Ima bogato iskustvo u aktivnostima umrežavanja akademske i poslovne zajednice, transferu tehnologije i rezultata istraživanja u spin-off kompanije, vodio je više domaćih i međunarodnim znanstvenih i stručnih projekata suradnje s industrijom, a trenutno je koordinator novog projekta EDIH CROBOHUB++, čiji je cilj uspostava inovativnih modela umrežavanja i dijeljenja ekspertnog znanja između različitih dionika iz gospodarstva, akademske zajednice i javnih institucija, s ciljem podizanja konkurentnosti i digitalne zrelosti hrvatskih poduzeća iz proizvodnog, poljoprivrednog i energetskog sektora.
Matija Srbić (FER/ICENT)
Matija Srbić diplomirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu 2016. među 5% najboljih studenata u svojoj generaciji. Na zadnjoj godini studija pokrenuo je startup Juvo – Home Friend kojeg je vodio tri godine. Od 2019. voditelj je FER-ovog startup inkubatora SPOCK, a od 2020. zaposlen je u Inovacijskom centru Nikola Tesla (ICENT) na planiranju i provedbi različitih aktivnosti za izgradnju inovacijskog startup ekosustava. Trenutno na FER-u vodi Erasmus+ projekt Cogsteps, a 2022. je u sklopu ICENT-a pokrenuo Nuqleus – program edukacije i potpore istraživačima koji žele komercijalizirati rezultate svojih istraživanja kroz osnivanje spin-offa. Uključen je i u provedbu različitih europskih projekata: EDIH CROBOHUB++, EIT Urban Mobility Accelerate2Move, H2020 KITT4SME i dr.