Odbor za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju Akademije tehničkih znanosti Hrvatske, u suradnji s Inovacijskim centrom Nikola Tesla, organizira okrugli stol s panelom pod nazivom Digitalna transformacija: hrvatska iskustva. Okrugli stol će se održati 29. travnja 2024. s početkom u 14:00 na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (Siva vijećnica), Unska 3. Predviđeno trajanje okruglog stola/panela je 120 minuta.
Ovu iznimno aktualnu temu obradit će kroz svoje prezentacije i panel rasprave pozvani predavači iz akademske zajednice, industrije i javnog sektora:
- prof. dr. sc. Hrvoje Džapo (FER)
- prof. dr. sc. Neven Vrček (FOI)
- dr. sc. Josip Ćesić (Gideon)
- dr. sc. Stjepan Sučić (Končar-Digital)
- doc. dr. sc. Tomislav Radoš (HGK)
Više informacija u nastavku
Prof. dr. sc. Hrvoje Džapo redoviti je profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Područja njegova znanstvenog, stručnog i nastavnog interesa obuhvaćaju senzorske tehnologije, biomedicinsku tehniku i ugradbene računalne sustave. Radio je na pokretanju programa stručnih praksi FER-a i uspostavi Centra karijera kao nove ustrojbene jedinice FER-a, čiji je bio voditelj od osnutka 2015. do 2022. godine. Sudjelovao je u pokretanju i provedbi programa studentskog poduzetništva SPOCK na FER-u od 2016. godine te u uspostavi novog programa potpore akademskom poduzetništvu Nuqleus. Ima bogato iskustvo u aktivnostima umrežavanja akademske i poslovne zajednice, transferu tehnologije i rezultata istraživanja u spin-off kompanije, vodio je više domaćih i međunarodnim znanstvenih i stručnih projekata suradnje s industrijom, a trenutno je koordinator projekta EDIH CROBOHUB++, čiji je cilj uspostava inovativnih modela umrežavanja i dijeljenja ekspertnog znanja između različitih dionika iz gospodarstva, akademske zajednice i javnih institucija, s ciljem podizanja konkurentnosti i digitalne zrelosti hrvatskih poduzeća iz proizvodnog, poljoprivrednog i energetskog sektora.
Prof. dr. sc. Hrvoje Džapo usredotočit će se na teme:
- Uloga Europskih digitalnih inovacijskih centara (EDIH-ova) u digitalnoj transformaciji gospodarstva i društva
- Ključne tehnologije za digitalnu transformaciju
- Mreže EDIH-ova diljem Europe
- Perspektive digitalne transformacije u Hrvatskoj
Prof. dr. sc. Neven Vrček je istraživač, predavač i bivši dekan na Fakultetu organizacije i informatike Sveučilištu u Zagrebu. Područja njegova akademskog i profesionalnog interesa su pametna industrija, internet stvari, upravljanje organizacijskim učinkom i softversko inženjerstvo. Autor je više od osamdeset znanstvenih radova i nekoliko knjiga. Osim akademske karijere, sudjelovao je i vodio brojne stručne projekte u područjima svog interesa kao što su razvoj nacionalnog okvira interoperabilnosti, razvoj strategije e-poslovanja, implementacija uravnotežene kartice rezultata, razvoj nacionalne infrastrukture za e-fakturiranje, itd. Trenutno je voditelj doktorskog programa Upravljanje digitalnim inovacijama. Predsjeda Revizorskim odborom Hrvatske narodne banke. Njegove vještine sežu od praktičnog razvoja sustava do modeliranja/simulacije poslovnih procesa i organizacijskog upravljanja.
Prof. dr. sc. Neven Vrček usredotočit će se na teme:
- Edukacijski aspekti kao potpora digitalnoj transformaciji – vertikala srednjoškolsko obrazovanje-visokoškolsko obrazovanje
- Digitalna transformacija vs pametne industrije
- Mikrokvalifikacije za industrijsku radnu snagu i javnu upravu
- Perspektive razvoja pametnih industrija u Hrvatskoj
Dr. sc. Josip Ćesić, inženjer je robotike, suosnivač i CEO u tvrtki Gideon – kompaniji za razvoj autonomnih mobilnih robota s primjenom u automatizaciji logističkih i proizvodnih operacija. Uz izvršnu odgovornost u kompaniji član je i Odbora direktora Gideona. Prije pridruživanja Gideonu završio je Preddiplomski i Diplomski studij Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija nagrađivan je Dekanovim nagradama za izvrsnost u studiju, te dvjema Rektorovim nagradama za radove u području robotike i automatizacije. Doktorirao je 2017. godine na temi autonomnih vozila za što je nagrađen Srebrnom plaketom za posebno uspješnu doktorsku disertaciju, a dio doktorskog rada odradio je na Sveučilištu u Waterloo-u, Kanada. Volonterski je aktivan kao član Alumni Odbora FER-a.
Dr. sc. Josip Ćesić usredotočit će se na teme:
- Status-quo industrije vs automatizacija u kontekstu manjka radne snage, primjeri iz prakse
- Demografski i generacijski trendovi te njihovi efekti na potrebu za automatizacijom
- Kako tehnologija mijenja industriju? Referenca na Jeremya Rifkina – “zero marginal cost society” – prolazak kroz 3 velike tehnološke transformacije
- Primjer suradnje Gideona i FER-a kroz projekt razvoja autonomnog sustava upravljanja industrijskim vozilima
Dr. sc. Stjepan Sučić diplomirao je 2008. godine, a 2013. godine obranio je doktorsku disertaciju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija nagrađen je priznanjem Josip Lončar za uzoran uspjeh u akademskoj godini 2005./2006. Dobitnik je nagrade “Končar“ za doktorsku disertaciju koja sadrži istaknuta znanstvena dostignuća iz područja tehničkih znanosti s primjenom u industriji. Nakon diplomiranja zaposlio se u Končar – Inženjeringu za energetiku i transport. Danas radi kao član uprave društva Končar-Digital zaduženog za razvoj industrijskog softvera u kritičnoj i urbanoj infrastrukturi. Sudjelovao je u timu koji je 2019. godine realizirao i certificirao prvi kibernetički sigurni SCADA sustav na svijetu u skladu sa normom IEC 62443. Član je međunarodnog tehničkog odbora IEC TC 57 i predsjednik studijskog odbora D2 HRO CIGRÉ (Informacijski sustavi i telekomunikacije).
Dr. sc. Stjepan Sučić usredotočit će se na teme:
- Uloga Končar – Digitala u izazovima nove industrijske revolucije
- Proces digitalne transformacije korporacije Končar
- Stvaranje digitalnih proizvoda za industrijsku automatizaciju
- Nova generacija tehnologija za konzervativne industrijske domene
Doc. dr. sc. Tomislav Radoš potpredsjednik je Hrvatske gospodarske komore. Diplomirao je, magistrirao i stekao titulu doktora znanosti na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tema doktorske disertacije bila je: “Povezanost strategije i uspješnosti poslovanja hrvatskih poduzeća”. 2019. godine izabran je u zvanje docenta na Sveučilištu Sjever gdje predaje na diplomskom i poslijediplomskom studiju. Na mjesto potpredsjednika HGK dolazi s mjesta pomoćnika ministra gospodarstva RH gdje je bio voditelj radne skupine i vodeći autor Industrijske strategije RH 2014. – 2020. godine. U razdoblju od 2007. do 2014. godine bio je osnivač i glavni izvršni direktor poduzeća koja su se bavila ulaganjima u obnovljive izvore energije i koja su pružala savjetodavne usluge iz područja strateškog menadžmenta i financija. Prije toga je obnašao funkciju predsjednika uprave tvrtke AutoZubak, a svoj radni vijek započeo je u bankarskom sektoru, na radnom mjestu voditelja odjela upravljanja rizicima.
Doc. dr. sc. Tomislav Radoš usredotočit će se na teme:
- Uloga razvojne strategije u procesu digitalne transformacije
- Ključni preduvjeti i čimbenici digitalne transformacije
- Institucionalni i strateški okviri za digitalnu transformaciju u RH
- Uloga HGK u digitalnoj transformaciji; digitalna komora