Zagreb (21. veljače 2025.) Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet i Klaster za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB.hr u sklopu aktivnosti Stručnog usavršavanja AF-a organizirali su 20. veljače 2025. godine cjelodnevni stručni skup u Hotelu Antunović Zagreb
pod nazivom nZEB.hr 2025_Održivo i priuštivo stanovanje
Uz najavu da će se jubilarni 10. po redu Stručni skup održati na tradicionalnom mjestu – Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu koji će zablistati nakon sveobuhvatne energetske i konstruktivne obnove, održan je 9. po redu Stručni skup u Hotelu Antunović za više od 200 sudionika u živo, ali velik dio sudionika okupio se i putem online platforme. Ovogodišnji skup bio je jedan od najbrže popunjenih, a isto tako ponudio je izuzetno bogat sadržaj kako u prezentacijskom smislu, tako i u izložbenom dijelu gdje su članovi Klastera nZEB.hr i ostali sponzori predstavili svoje proizvode i usluge, sve na temu „Održivo i priuštivo stanovanje“
Stručni skup održan je pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, pokroviteljstvom Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Republike Hrvatske – ujedno i počasnog člana Klastera nZEB.hr, Hrvatske akademije tehničkih znanosti, Hrvatske komore arhitekata, Hrvatske komore inženjera građevinarstva te Hrvatske komore inženjera strojarstva. Stručni partneri bili su GREENiKA poslovno savjetovanje i Blueaudit d.o.o., Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Hrvatski savjet za zelenu gradnju, PromoArh – međunarodni sajam graditeljstva, opremanja i uređenje, Thorium Software, d.o.o. te Institut za društveno odgovorno poslovanje (IDOP).
Stručni skup donio je za sve ovlaštene inženjere ukupno 7 bodova iz programa Stalnog stručnog usavršavanja. Svojim sponzorstvom, osim članova Klastera nZEB.hr, podržale su ga tvrtke: Wienerberger d.o.o. kao glavni sponzor, Mapei Croatia d.o.o. kao zlatni sponzor te Alukönigstahl, d.o.o. kao srebrni sponzor i IFT Hrvatska kao brončani sponzor.
Cilj skupa bio je prikazati primjere i tehnička rješenja za projektiranje, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih zgrada, a sve u cilju ispunjenja zahtjeva Nacionalnog plana stambene politike do 2030.godine. Osim priuštivosti stambene zgrade moraju zadovoljiti i zahtjeve energetske učinkovitosti, CO2 neutralnosti, statičke i požarne sigurnosti te kvalitete i ugodnosti za boravak krajnjih korisnika.
Glavne teme Stručnog skupa bile su:
- Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030.godine
- Propisi i smjernice iz područja zelene i održive gradnje, energetske učinkovitosti, sigurnosti i zdravih unutarnjih klimatskih uvjeta
- Tehnička rješenja za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih zgrada
- Materijali, proizvodi i sustavi za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju zgrada po najvišim standardima održivosti, energetske učinkovitosti, sigurnosti i kvalitete
- Rješenja za postizanje energetskih i klimatskih ciljeva kroz dekarbonizaciju fonda zgrada i certifikaciju prema međunarodnim standardima
- Iskustva i izvedeni primjeri novih i obnovljenih zgrada po najvišim standardima energetske učinkovitosti, sigurnosti i kvalitete
Prof. dr. sc. Zoran Veršić, predsjednik Klastera nZEB.hr i jedan od glavnih organizatora stručnog skupa izjavio je: „Priuštivo stanovanje odnosi se na stanove ili kuće koje su financijski dostupne ljudima sa nižim ili srednjim primanjima. Cijene takvog stanovanja su obično niže u usporedbi s tržišnim cijenama, a cilj je omogućiti većem broju ljudi da sebi osiguraju krov nad glavom. U Hrvatskoj, priuštivo je stanovanje važna tema obzirom na porast cijena nekretnina, koji je otežao pristup tržištu stanovanja, posebno za mlade, obitelji s nižim primanjima i ljude iz ruralnih područja. Održivo priuštivo stanovanje predstavlja izazov koji se fokusira na stvaranje stambenih objekata koji nisu samo financijski pristupačni, već i ekološki održivi, energetski učinkoviti i dugoročno održivi. Obzirom na sve veće klimatske promjene i potrebu za smanjenjem emisije CO2, ovo pitanje postaje ključni dio razvoja priuštivog stanovanja. Ove godine nismo mogli izbjeći tu temu koja se tiče svih nas, a naši predavači i izlagači dali su odličan pregled zakonskih obaveza, inicijativa i trendova, znanstvenih radova te rješenja u kontekstu proizvoda, tehnologija i usluga za povećanje kvalitete stanovanja, njegovu održivost te ujedno i priuštivost.“
Potpredsjednik Vlade RH i ministar, gospodin Branko Bačić, istaknuo je u svom uvodnom govoru: „Jedan od ciljeva nam je donošenje programa priuštivog stanovanja za sve naše sugrađane koji svojim primanjima ne mogu osigurati priuštivo stanovanje. To znači da kućanstvo ne smije trošiti više od 30 posto ukupnih prihoda na sve troškove stanovanja – rate kredita, najma stana i režija. Zbog toga ćemo donijeti programe koji će potaknuti vlasnike praznih stanova kojih je u Hrvatskoj 600.000, da svoje stanove povjere APN-u koji će ih staviti na tržište što će pridonijeti padu cijena najamnina. Oportunije je prazne stanove podići na tržište nego izgraditi 250 tisuća novih stambenih jedinica, koliko ih prema analizama nedostaje Hrvatskoj, u idućih pet godina“.
Više o izjavama ministra Bačića dostupno je ovdje: nZEB.hr Izjave ministra Bačića , a više informacija o Stručnom skupu i Klasteru nZEB.hr nalazi se na stranici: www.nzeb.hr
Voditelj aktivnosti: prof. dr.sc. Zoran Veršić
O Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i nZEB klasteru za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu
Arhitektonski fakultet baštini tradiciju Visoke tehničke škole više od stotinu godina, a kao samostalni fakultet od 1962. godine provodi edukaciju arhitekata u Republici Hrvatskoj. Fakultet ustrojava i izvodi sveučilišne studije, znanstveni, istraživački, visoko stručni i umjetnički rad u području arhitekture i urbanizma. U području tehničkih znanosti, polju arhitekture i urbanizma Arhitektonski fakultet obrazuje, istražuje i radi znanstvene i stručne radove iz područja arhitektonskog projektiranja, urbanističkog planiranja, zaštite graditeljskog naslijeđa, te arhitektonskih konstrukcija, fizike zgrade, materijala i tehnologija građenja. Dugi niz godina prepoznati je dionik u području edukacije za energetski visoko učinkovite i održive zgrade i jedan od osnivača Klastera nZEB.hr.
Osim Arhitektonskog fakulteta članovi Klastera nZEB.hr su iz gospodarskog sektora: AGC Flat Glass Adriatic, d.o.o. / Baldinistudio, d.o.o. / Baumit, d.o.o. / Robert Bosch, d.o.o. / Knauf-Insulation, d.o.o. / Nosivi građevinski elementi, d.o.o. – Schöck / Profine Croatia, d.o.o. / Velux Hrvatska, d.o.o., / Ytong porobeton, d.o.o. / Wienerberger, d.o.o. Počasni član je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH.
Ciljevi Klastera nZEB.hr su povezati znanost, inovacije i gospodarstvo odnosno sve dionike u gradnji i obnovi zgrada po kriterijima cjelovite obnove uz naglasak na zgrade niske energetske potrošnje, zgrada gotovo nulte energije (nZEB) i zgrada nulte emisije kao i zgrada zelene i održive gradnje. Zadatak Klastera nZEB.hr je uspostaviti bolju suradnju gospodarstva i institucija te pomoći institucijama pri izradi kriterija za obnovu, projektiranje i izvedbu zgrada po kriterijima visoke učinkovitosti, kao i po kriterijima sigurne i održive gradnje, te djelovati u području širenja ideja, znanja i zahtjeva za izgradnju energetski visoko učinkovitih i održivih zgrada, te zahtjeva cjelovite obnove i sigurne gradnje.
Fotografije:
-
nZEB 2025Više slika »