Poštovane članice i članovi HATZ-a,
s velikom smo tugom danas primili vijest o smrti prof. dr. sc. Ivana Miloša (1948.-2021.), poštovanog voditelja Centra za prometno inženjerstvo Akademije tehničkih znanosti Hrvatske i redovitog člana Akademije u Odjelu prometa.
Posljednji ispraćaj dragog pokojnika bio je u subotu, 27.3.2021. u krugu obitelji, na groblju sv. Nikole u Bajagiću kod Sinja.
U mnoštvu se isticao svojim ljudskim osobinama. Bio je vrhunski stručnjak koji je s velikom željom dijelio svoje znanje i rado pomagao kolegama. Za svoj rad i zasluge prof. dr. sc. Ivan Miloš primio je niz znanstvenih i stručnih nagrada, priznanja i odlikovanja.
Prof. dr. sc. Ivan Miloš će nam ostati u trajnom sjećanju kao cijenjeni znanstvenik i naš dragi kolega.
U ime Uprave Akademije, i svoje osobno, izražavamo najdublju sućut njegovoj obitelji, prijateljima, kolegama i suradnicima.
Prof. dr. sc. Vladimir Andročec
Predsjednik Akademije tehničkih znanosti Hrvatske
Kratki životopis prof. dr. sc. Ivana Miloša
Prof. dr. sc. Ivan Miloš rođen je 30.4.1948. godine u selu Bajagiću, grad Sinj. U Rijeci je završio Ekonomski fakultet 1979. godine gdje je, također na Ekonomskom fakultetu, magistrirao 1983. godine. Doktorsku disertaciju, pod nazivom “Informacijski sustav u funkciji suvremene tehnologije prometa” obranio je na Fakultetu za pomorstvo i saobraćaj u Rijeci 1989. godine, te stekao doktorat tehničkih znanosti iz područja tehnologije prometa.
Od 1966. do 1998. godine radio je u poduzeću “Luka” Rijeka gdje je obavljao različite poslove i radne zadatke, od tehnologa – organizatora prekrcaja na brodovima i rukovoditelja lučkih skladišta do direktora OUR-a „Rijeka“ te pomoćnika generalnog direktora za strateški razvoj. Od 1999. do 2003. godine obnašao je funkciju projektanta, osnivača i direktora “Splitsko —Dalmatinske slobodne zone” Split, koja je u većinskom vlasništvu Splitsko-dalmatinske županije. Godine 2003. pozvan je i izabran za profesora na Veleučilištu u Rijeci, gdje mu je došla ponuda od strateških partnera iz Europske unije, s kojima je i prethodno surađivao, za vrijeme SFRJ, na velikim razvojnim projektima iz područja međunarodnog javnog prometa i stvaranja uvjeta za FDI (Foreign Direct Investments) ulaganja kapitala, da se izravno uključi u nove strateško-razvojne projekte EU čiju izradu financira Europska komisija sa nepovratnim financijskim sredstvima. Iz sjedišta Delegacije Europske unije u Zagrebu potvrđuju da je prof. Miloš uredno i uvijek, prije ugovorenog roka, izvršavao svoje ugovorne obveze prema EU i da su njegovi projekti dovršeni te prihvaćeni od naručitelja.
Tijekom dugogodišnjeg rada na većem broju vrlo složenih razvojnih programa i projekata, objavio je i na međunarodnim savjetovanjima izlagao više od 50-tak recenziranih znanstvenih i stručnih radova iz područja prometnog i lučkog sustava, robno-transportnih centara i terminala, unutarnjeg transporta i skladištenja te projektiranja i primjene suvremenih informacijskih i ekonometrijskih modela i sustava u funkciji suvremene tehnologije prometa (EDIFACT).
U isto vrijeme bio je član znanstvenih i stručnih društava te aktivni organizator i sudionik brojnih znanstvenih i stručnih rasprava iz područja prometa, ekonomske strategije i lučkih sustava. Bio je dugogodišnji član i potpredsjednik „Hrvatskog znanstvenog društva za promet“ (HDZP) Zagreb, član uređivačkog odbora znanstvenog časopisa „Suvremeni promet“, Član savjeta za pomorstvo HAZU, a od 14. ožujka 2009. godine bio je i član Akademije tehničkih znanosti Hrvatske.